שלומי שי אמויאל: עובדות על Nike

January 19 2023Cfao

שלומי שי אמויאל מציג עובדות מעניינות על נייקי Nike

נייקי היא חברה ציבורית הנסחרת בבורסה לניירות ערך בניו יורק. היא מוכרת כיום כתאגיד רב לאומי אמריקאי המתמחה בייצור נעלי ספורט, בגדי ספורט וציוד ספורט. במאמר זה מסביר שלומי שי אמויאל על ההיסטוריה של נייקי ומביא עובדות מעניינות על התאגיד נייקי על שמה של אלת הניצחון היוונית, ניקֵה (Νίκη). מוזמנים לקרוא.

כאן שלומי שי אמויאל. מי מיכם לא שמע על המותיג נייקי? למי מכם לא נעל פעם אחת נעלי נייקי או לבש בגד של נייקי או נחשף ללוגו. במאמר זה אני סוקר עובדות מעניינות על החברה.

נייקי נוסדה בשנת 1964 על ידי המייסדים פיל נייט וביל באוורמן. נייט הקים בשנת 1964 את “ספורט הפס הכחול” (Blue Ribbon Sports), שקיבלה את הזיכיון לשיווק נעלי הספורט של חברת אוניטסוקה היפנית (שבהמשך הפכה לחברת אסיקס). באוורמן היה מאמן הריצה של נייט בתקופת לימודיו באוניברסיטת אורגון.

מטה החברה ומשרדיה המרכזיים ממוקמים בביירטון, אורוגן, ארה”ב.

נייקי מעסיקה למעלה מ-74,000 עובדים ברחבי העולם. הכנסות  החברה עמדו על 34.35  מיליארד דולר בשנת 2017. הרווח עמד על 4.24 מיליארד דולר.

מלבד המותג נייקי לחברה מותגים נוספים.

בשנת הפעילות הראשונה מכרה החברה 1,300 זוגות נעליים והכניסה כ-8,000 דולר, רוב המכירות בוצעו מתוך תא המטען של רכבו של נייט.

בשנת 1965 שכרה החברה עובד אחד במשרה מלאה ומכירות החברה עלו ל-20,000 דולר.

בשנת 1966 פתחה החברה חנות ראשונה בסנטה מוניקה, קליפורניה.

בשנת 1969, הגיעו המכירות להיקף נאות ונייט התפטר ממשרתו כמרצה באוניברסיטת אורגון והתמסר לעבודתו בחברה במשרה מלאה.

בשנת 1970 התחיל באוורמן לערוך ניסיונות ביציקת גומי לתוך ברזל בסוליית הנעל של אשתו, פיתוח שהוביל אחר כך ליצירת סוליית ה’ואפל’.

נייט התחיל שנה מאוחר יותר, ב-1971, בפיתוח מותג נעלי ספורט חדש. קרולין דייווידסון, תלמידה לעיצוב מאוניברסיטת אורגון בה הרצה בעבר, ביצעה את העיצוב כעבודה צדדית במהלך לימודיה, ויצרה את לוגו החברה המשמש עד היום.

שמה של החברה, נייקי, הוענק לה על ידי ג’ף ג’ונסון, בעבר עמיתו למסלול הריצה של נייט וסוכן המכירות הראשון של החברה. השם מבוסס על שמה של ניקה, אלת הניצחון במיתולוגיה היוונית.

בשנת 1972 התחילה החברה החדשה לשווק את מוצריה, תחילה באורגון, והפכה בתוך מספר שנים לחברה המובילה בתחום נעלי האימון לספורטאים בארצות הברית, הרבה בזכות סוליית הואפל שלה.

בשנת 1979 השיגה החברה פריצת דרך משמעותית כאשר אימצה את “בועת האוויר”, המצאתו של מריון פרנק רודי. רודי, מהנדס אווירונאוטיקה לשעבר, המציא מערכת ריכוך המבוססת על הכנסת גז לתוך מעטפת פוליאוריתן. הבועה, המכונה “אוויר” על ידי נייקי, הוכנסה אל תוך סוליות הנעליים כדי לספק ריכוך משופר החל בשנת 1982.

בשנת 1980, תשע שנים אחרי הפיכתה לחברה, ביצעה נייקי הנפקה ראשונה בבורסה האמריקנית ובשנת 1982 פרסמה נייקי בפעם הראשונה פרסומת טלוויזיונית בהיקף ארצי.

בשנת 1984 חתמה החברה על חוזה אימוץ עם הכדורסלן מייקל ג’ורדן ולראשונה גם יצרה דגם על שמו של אדם, נעל “אייר ג’ורדן”. הנעל, שהשימוש בה נאסר תחילה בליגת הכדורסל, משכה תשומת לב רבה והפכה לאירוע משמעותי בהצלחתה העתידית של נייקי.

נייקי ניסתה אחרי כן לבצע עסקאות דומות עם הספורטאים הטובים בתחומם, לעיתים עוד טרם הוכיחו עצמם בפועל. כך, הוחתמה מחד נבחרת ברזיל בכדורגל על חוזה ארוך טווח (שחודש פעם נוספת), ומאידך הוחתם הגולפאי טייגר וודס מיד כאשר עבר מגולף חובבני למקצועני.

במחצית השנייה של שנות השמונים הפכה נייקי בהדרגה למתחרה המשמעותית ביותר של חברת ריבוק, ששלטה עד אז בשוק האמריקני, לצד המותגים הגרמניים אדידס ופומה. מכירות החברה חצו את קו מיליארד הדולר לשנה בשנת 1986, ובשנת 1988 הושקה סיסמת הפרסום המוכרת שלה “Just Do It”.

ב-24 בדצמבר 1999 נפטר ביל באוורמן, אחד מצמד מייסדי החברה, בגיל 88. בשנת 2004 ויתר נייט על תואר המנכ”ל של החברה, אך המשיך בתפקיד הנשיא. מחליפו היה ויליאם ד. פרז, אך כהונתו של זה הסתיימה בינואר 2006 על רקע אי הסכמות בינו לבין נייט, ובמקומו בא מארק פרקר, עובד ותיק בחברה, שנחשב לבעל החזון שמאחורי רעיון נעלי האוויר של החברה.

בנוסף לנעליים, נייקי מייצרת גם שעונים וביגוד. סך מכירותיה בשנת 2014 הסתכם ב-27.8 מיליארד דולר.

סמלילה המוכר של נייקי נוצר בשנת 1971 על ידי קרולין דייווידסון, סטודנטית לעיצוב גרפי באוניברסיטת פורטלנד. פיל נייט, מייסד נייקי, הכיר אותה כאשר שימש מרצה לחשבונאות ושכר אותה לבצע עבודות כפרילנסרית עבור חברת הנעליים שלו.

כאשר החליט נייט ליצור מותג חדש עבור נעלי הספורט שלו, הוא פנה לדייווידסון וביקש ממנה לעצב מספר רעיונות. היא הסכימה, תמורת שכר של שני דולרים לשעת עבודה. ביוני 1971 הציגה דייווידסון מספר אפשרויות עיצוב לנייט ובכירים אחרים בחברה, והסמל הידוע בשם “סווש” נבחר. דייווידסון הגישה חשבונית על סך 35 דולר עבור עבודתה. בשנת 1983, כמחווה של הכרת טובה, העניק נייט לדייווידסון טבעת יהלום שעליה הסמליל וכן מניות של חברת נייקי.

בניגוד לדעה המקובלת, צורתו של הסווש אינה מבוססת על פסל ניקה המנצחת המפורסם (במוזיאון הלובר). הסמליל עוצב כמה חודשים לפני שאומץ השם נייקי באוגוסט 1971 כשמו החדש של המותג. הסמל כונה בתחילה בפשטות “הרצועה” ורק אחרי זמן מה קיבל את השם המוכר שלו.

נייקי רכשה במהלך השנים מספר מותגי ספורט והלבשה על מנת להרחיב את היצע המוצרים של החברה. בשנת 1988 ביצעה החברה את הרכישה הראשונה, כאשר רכשה את מותג ההנעלה “Cole-Haan” תמורת כ-80 מיליון דולר.

בשנת 1994 רכשה את “Bauer Hockey” תמורת 395 מיליון דולר, המתמחה בייצור ציוד להוקי קרח.

בשנת 2002 רכשה את מותג הגלישה “Hurley International” מידי מקים החברה, בוב הארלי.

ב-2003 רכשה נייקי את “קונברס”, יצרנית נעלי “האול-סטאר”, תמורת 305 מיליון דולר.

בשנת 2004 רכשה את יצרנית ביגוד הספורט “Starter” תמורת 43 מיליון דולר.

ובשנת 2008 רכשה את יצרנית אופנת הכדורגל “Umbro” תמורת כ-480 מיליון דולר.

כחלק מתהליך של התמקדות מחדש שעשתה החברה היא מכרה את רוב המותגים, רובם נמכרו במחיר נמוך יותר מהמחיר אותה שילמה החברה – “Starter” נמכרה ב-2007 תמורת 60 מיליון דולר, ב-2008 נמכרה “Bauer Hockey” תמורת 200 מיליון דולר, וב-2012 נמכרה “Umbro” תמורת 225 מיליון דולר. המותג “Cole-Haan” נמכר ב-2013 ברווח משמעותי תמורת כ-570 מיליון דולר. באפריל 2018 רכשה את הסטארט-אפ הישראלי Invertex בכ-10 מיליון דולר.

ב-1972 חתם טניסאי הצמרת הרומני איליה נסטסה חוזה חסות ראשון לנעילת נעלי טניס של נייקי.

ב-1973, השיאן האמריקני בריצה למרחקים בינוניים סטיב פריפונטיין היה אתלט המסלול הבכיר הראשון שרץ עם נעליי נייקי. זאת בעידודו של מאמנו מאוניברסיטת אורגון ביל באוורמן.

בשנת 1978 החתימה החברה את הטניסאי ג’ון מקנרו על חוזה פרסום, עסקה ראשונה בשורה ארוכה של עסקאות עם ספורטאים נודעים שערכה החברה בשנים שלאחר מכן.

במהלך שנות ה-80 החתימה נייקי מספר אתלטים בולטים דוגמת קרל לואיס, ג’קי ג’וינר קרסי וסבסטיאן קו.

ההחתמה הבולטת ביותר הייתה של הכדורסלן מייקל ג’ורדן בשנת 1984. בשנת 2009 חתם שחקן הכדורגל כריסטיאנו רונאלדו, ובשנת 2013 האריך את החוזה בכך שחתם לכל החיים. נוסף על כך נייקי מאמצת מספר גדול של נבחרות לאומיות ועשרות קבוצות בשלל ענפים.

החל משנת 2012 נייקי היא הספונסרית של כל ליגת ה-NFL.

ביוני 2015 חתמה נייקי על עסקת אימוץ ל-8 עונות עם ליגת ה-NBA במסגרתו תהיה החברה המלבישה הרשמית של כל קבוצות הליגה. החוזה, שנכנס לתוקף בעונת 18–2017, החליף את אדידס, שחתמה על החוזה בעונת 2006. על פי החוזה, סמל החברה יופיע על חולצות השחקנים, הפרסומת המסחרית הראשונה על מדים בתולדות הליגה.

לניקיי יש חסויות על קבוצות כדורגל רבות, כגון ברצלונה, פריז סן-ז’רמן, טוטנהאם הוטספר, צ’לסי (כדורגל), אתלטיקו מדריד ואינטר מילאנו, וכן על נבחרות לאומיות כמו נבחרת אנגליה בכדורגל, נבחרת צרפת בכדורגל, נבחרת ברזיל בכדורגל, נבחרת פורטוגל בכדורגל, נבחרת הולנד בכדורגל ועוד.

בדצמבר 2015 הודיעה החברה כי החתימה את לברון ג’יימס על חוזה חסות “לכל החיים”. גובה הסכום לא פורט.

#נייקי
#שלומי שי אמויאל
Share: